Nekaj učencev dramske skupine je bilo vključenih v dogodek, s katerim smo dokazali domovinsko pripadnost. Dramatizacijo Mica na konfinu so novi učenci premierno zaigrali v Lanišah, ob mejniku nekdanje rapalske meje v Kašeniji. Tako so popestrili pot pohodnikom, namenjenim na vrh Javorjevega Dola oziroma na Mrzli Vrh. Nastop bomo pomnili tudi po tem, da so otroci igrali v dežju, pod dežniki. Po dobri uri se je pokazalo sonce, tu in tam je še padla kakšna kaplja dežja. Drugi nastop z dramatizacijo Meja, je v kulturnem programu na Mrzliku tekel v primernih vremenskih razmerah. Naši mladi šolarji so pomagali ustvariti del slovesnega kulturnega dogajanja, ki so ga oblikovali Moški pevski zbor Alpina, Pihalni orkester Alpina, dramski igralci TD Žiri in TD Sovodenj (sekcija Kontrabant) in pevke Grabljice. Slavnostni  govornik je bil dr. Uroš Lipušček, idrijski rojak, dolgoletni dopisnik RTV Slovenija iz ZDA, urednik, svetovalec misije OVSE na Kosovu, rektor univerze AAB v Prištini, avtor vrste del iz obdobja pred prvo svetovno vojno, med njo in po njej, strokovnjak analiz vloge velikih sil, predvsem ZDA, pri spreminjanju mej na Balkanu in v Srednji Evropi, kar je usodno vplivalo na življenje Slovencev. Navzoče pa je pozdravil tudi prof. Tomaž Pavšič, raziskovalec rapalske meje in pisec knjige Ob stari meji. Prav iz te knjige smo z dovoljenjem avtorja, z učenci turističnega podmladka PŠ Sovodenj leta 2005 povzeli pesem o Mici kontrabantarici in nastala je dramatizacija, ki so jo odtlej igrali okrog 40-krat, vedno nove in nove generacije učencev.

Zapisala Milka Burnik

profesor Tomaž Pavšič