Učenke turističnega podmladka PŠ Sovodenj so se v šoli dobro pripravile na prikaz izdelave »drobnakovih štruklov« po preprostem receptu babic oziroma prababic.

Predstavitev so izpeljale konec oktobra v kulturni dvorani na Sovodnju. Pridružile so se dogodku z naslovom Prvi turnir v »vovkalc«, ki ga je organiziralo Turistično društvo Sovodenj. Tako kot so odrasli odgovorno pristopili k igranju stare igre, so tudi učenke na sredi turnirja z vso zavzetostjo opisale in predstavile postopek od sestavin do drobnih štrukeljcev. Tekmovalci, ki so to želeli, so kuhane »drobnakove štrukle na žup« lahko na koncu tekmovanja tudi pokusili. Nekateri starejši so potrdili, da so ravno take nekoč jedli doma.

Učenci so v lanskem šolskem letu o poznavanju in pripravi te hrane doma izvedli anketo, letos pa bodo vse skupaj oblikovali v nalogo za državni festival Turizmu pomaga lastna glava, pod delovnim naslovom »Okusni zakladi – štrukle na žup imamo radi«.

Tudi tako lahko ohranjamo etnološke značilnosti podeželja nekoč ter jih ohranjamo v rabi in zavedanju danes.