Tak naslov smo dali letošnji raziskovalni nalogi za 38. državni festival Turizmu pomaga lastna glava.

Že v lanskem šolskem letu so učenci z anketnim vprašalnikom v družinah raziskovali poznavanje »drobnakovih štruklov na žup«, poimenovanje, način priprave, pogostost na jedilniku, posebnosti, ki odstopajo od jedi iz časa babic in dedkov…, všečnost tovrstne hrane v sedanjem času. Nekaj učenk se je naučilo mesiti testo in oblikovati »drobnakove štrukle«. Izsledke ankete in pripravo po enostavnem starem receptu so predstavile županu, predstavnici Zavoda Poljanska dolina in vsem učencem šole. Sledili so izdelava pisne raziskovalne naloge, vaje v izdelavi »drobnakovih štruklov«, oblikovanje videa in vaje za živo besedno predstavitev na turistični tržnici. Po urjenju se je nabralo toliko štrukljev, da so jih par dni pred nastopom v Domžalah vsi učenci in otroci iz vrtca jedli za malico oziroma za kosilo.

25. aprila je šest učenk odlično izpeljalo predstavitev na turistični tržnici v Mercatorjevem centru v Domžalah. Tega dne je nastopilo osem šol, vseh skupaj po regijah pa letos aprila oseminosemdeset.

Stojnica je bila ves čas živahna, saj so učenke k njej privabile kupce, mentorje in učence drugih sodelujočih šol ter ocenjevalno komisijo. V dveh urah in pol so mnogokrat razložile projekt in enajstkrat razvaljale hlebčke vlečenega testa. Iz njih so oblikovale štruklje in jih podarile dvajsetim obiskovalcem, ki so to želeli. Kar nekaj jih je domov odneslo tudi v lončke posejan oz. posajen drobnjak.

Štiriindvajseti festival Turizmu pomaga lastna glava je sovodenjskim šolarjem in mentoricam prinesel zadosti točk za srebrno priznanje za celoten projekt. Prvič letos smo pripravili video, za katerega pa smo dobili posebno zlato priznanje.